V půli října proběhla v Kašpárkově herně oči otevírající beseda Zdravá prsa.

Čtvrteční večer ovoněla káva a malý kruh žen měl tu čest poslouchat a poznat statečnou ženu a maminku Silvii Kadlecovou z organizace Bellis, která pomáhá mladým ženám s rakovinou prsu.

Nejen, že jsme měli tu možnost vyslechnout její vlastní příběh o zjištění rakoviny prsu v šestinedělí, ale také se dozvěděli více informací o samovyšetření, testech i léčbě.

Počátečním tématem byla také úvaha proč o prevenci a informace nemají mladé ženy valný zájem či z ní mají strach. Přitom právě mladých žen a maminek se rakovina prsu týká v posledních letech čím dál častěji.

Samo vytření jsme si mohli vyzkoušet jak na sobě, tak na figuríně obsahující celkem pět nádorů. Jako laik, jsem teď mnohem více v klidu, když vím, jak správně postupovat a co přesně hledat. Snad mi jen to předsevzetí o samovyšetření každý měsíc vydrží, tak jako by měl asi každé ženě.

 

Jana Kselíková, maminka

PS: Do Kašpárkovksé knihovničky, která se nachází v naší herně, jsme pořídili knihu – Nejsi na to sama (průvodce rakovinou prsu). Unikátní kniha pro ženy, které tato nemoc postihla i pro jejich blízké.