Tvořivá dílnička – zdobení květináčů ubrouskovou technikou

6.4.2011 v 16:00 hod

V odpoledních hodinách se 6. dubna v Kašpárkově vyrábělo a tvořilo! Lucka V.  uspořádala výtvarnou dílnu, kde si maminky s dětmi mohly vytvořit okrasné květináče se zdobenými zápichy, zaset jarní travičku a vyrobit tak velikonoční dekoraci pomocí speciální techniky. Maminky mohly využít hlídání dětí od 2,5 let. Bára H. už se na děti moc těšila, rozveselovala je a hrála si s nimi v herničce.

 Zdeňka Makovská

Den otevřených dveří

10.4.2011  9:00

V neděli dne 10.4.2011 proběhl v MC Kašpárkov Den otevřených dveří.

V 9 hodin v zrcadlovém sále děti přivítali Kašpárek a Kouzelník a následovala pohádka O neposlušných kůzlátkách doprovázená písničkami s kytarou. Později následovaly ukázky cvičení s dětmi, miminka na míčích, muzikohrátky s bubínky i jinými nástrojky. Na závěr vystoupila tanečnice Regína, která se jako anděl vznášela a předvedla tanec bohyně Issis. V klubovnách se tvořilo a vyrábělo. Děti a rodiče vybarvovali, lepili, stříhali a domů si odnesli nejen Kašpárky vyrobené z papíru, ale doufejme, že i krásný pocit, že s námi prožili pěkné a zábavné dopoledne. Program byl pestrý a věříme, že si každý přišel na své. Šikovní rodiče se postarali o občerstvení. Nejedna maminka s láskou pekla sladké i slané muffiny, výborné domácí buchty, koláčky, rolády. Fantazii se meze nekladly a tak se i na maličkých jednohubkách mohla objevit krásná sluníčka. Taková, která zářila všem dětem v očích celé dopoledne.

Celé akce se zúčastnilo přes 300 lidí. Přišli rodiče, děti, prarodiče, strýčkové, tetičky z Rosic, Troubska, Popůvek, Zbýšova, Zastávky, Tetčic, Střelic, zkrátka z mnoha míst v okolí. Naše pozvání přijal též pan starosta J. Světlík.

Těšíme se a všechny děti a rodiče, kteří za námi zavítají a věříme, že se budou rádi a s úsměvem za námi také vracet. Rosice jsou krásné místo pro život, a kde se toho hodně děje, tam je vždy dobrá nálada a nehynoucí zábava. No ne?

Zdeňka Makovská

Velikonoční kumštování

16.4.2011 9:30 hod

V sobotu 16. dubna od 9 hod začaly postupně zaplňovat herničku mateřského centra zájemci o velikonoční dekorace z řad dětí.  Děti vytvářely ozdobné kolíčky na prádlo, ovečky z popcornu, kreslily na dřevo….

Během dopoledne se v tvořivé dílničce vystřídalo několik desítek výtvarníků. V poledne se dveře dílničky uzavřely a všichni utíkali na oběd.

Den Země aneb „Za zvířátky do Okrouhlíku“

22.4.2011  9:00 hod

Den Země jsme oslavili výletem do přírody. Dali jsme si jedno páteční slunečné ráno sraz u Unipacku v Rosicích. Na začátku naší výpravy stálo mnoho maminek s kočárky a babiček s vnoučátky a plny odhodlání jsme všichni šli lesní cestou se svými batůžky s touhou být v cíli a vidět zvířátka v ohradách.

Lucka označila cestu barevnými fáborky, které děti hledaly a plnily úkoly, které se vztahovaly především k přírodě – poznávání stromů a listů, znalost lesních a domácích zvířat. Došlo také na písničky, které se nesly Okrouhlíkem. Po chvíli se však vznášela nad  lesem a nad stráněmi vůně buřtíků, které jsme si opekli na připraveném ohýnku.

Na místě, kam jsme došli, nás přivítala paní Marková, která napekla pro všechny táč s ovocem a pohostila nás též kafíčkem, které na dece pod rozkvetlými třešněmi ocenila nejedna maminka a rázem jsme měli všichni piknik, který byl moc příjemný. Děti si v připravené výtvarné dílničce nakreslily zvířátka – a těch v ohradách běhalo ! – a z obrázků se uspořádala výstava. Viděli jsme zblízka i zdáli daňky, srnky, jeleny. Křepelky, husy s mláďátky a horské kozy, které mohly děti nakrmit připravenými kousky mrkve a tvrdého chleba. Některé děti viděly takováto zvířátka poprvé.

Kdo měl žízeň, mohl se napít z místní studánky, která poskytla čistou vodičku na osvěžení. My jsme se však navzájem osvěžovali především dobrou náladou, která panovala po celé dopoledne. Účast byla hojná, neboť jak se rozkřiklo, že budeme putovat za zvířátky, to bylo panečku lákadlo pro děti  –  o buřtících, soutěžích cestou a dobrotách paní Markové nemluvě!

Děkujeme firmě Hadač a Zapletal za buřty a rodině Markových za vlídné přijetí a pohoštění.

Škoda jen, že čas utekl jako voda.

Zdeňka Makovská

Tvořivá dílnička- drátkování

4.5.2011 16:00 hod

Již podruhé v tomto roce jsme s kolegyněmi  zařadily tvořivou aktivitu pro maminky.

Tentokráte jsme připravily „drátkování“. V herničce v Zámeckém kulturním centru jsme si pod vedením zkušené lektorky Zuzky Brázdové z Oslavan vyzkoušely netradiční techniky drátkování.Každý, kdo se zapojil, měl možnost vyzkoušet si práci s kleštičkami, dráty,  korálky a vyrobit si zápich do květináče s motýlkem a květinou či vytvořit svůj vlastní obrázek vytkaný korálky. Všichni přítomní se shodli na tom, že drátkovat není vůbec jednoduché a je časově hodně náročné. Příště si tedy na jakékoli tvoření vymezíme více času. Některé maminky nevěřily ve vlastní schopnosti, přesvědčily se však, že kdo zkusí, tak umí. Důležitý nebyl ani tak výsledek, jako proces tvoření, kdy jsme si u čaje mohly povykládat a udělat si chvíli pro sebe.

Zdeňka Makovská

Den matek

7.5.2011 10:00 hod

   Řekněme si upřímně, která z nás občas nezatouží po tom, aby o ni někdo pečoval a hýčkal ji. U příležitosti Dne matek jsme se rozhodly uspořádat akci, na níž by si ženy odpočinuly a na niž by dlouho vzpomínaly.

   Kavárna v kině Panorama se  7. 5. 2011  proměnila v pravý ženský ráj. Líčilo se kosmetikou Mary Kay, masírovala se záda, krk i šíje, lakovaly se nehty. Přítomné dámy si mohly zkusit vyrobit korálkový šperk. Nové kosmetické tipy přinesla alternativní ajurvédská kosmetika, nečekaný zájem vzbudilo poradenství ohledně pleti a výživy podle krevních skupin.

   Tajemné věštění z karet navodilo atmosféru očekávání lepších zítřků. Kávička dle vlastního výběru a chutná roládka zahnaly alespoň na chvilku dietní chmury. Tady si mohla každá žena oddechnout a na pár okamžiků zapomenout na běžné starosti, které ji doma čekají a neminou. Ale co bychom pro ty naše blízké neudělaly, že dámy?

Bongo

18.5.2011  9:00 hod

Sraz všech účastníků byl v 9 hod. před zábavním centrem Bongo. „Vyřádit se“ měli možnost nejenom malí ale i velcí a kdo měl chuť, ten toho využil. I když nás nebylo moc, dopoledne plné zábavy si všichni užili.

Schůze

 Aktivní členové MC se schází pravidelně každý měsíc, aby zhodnotili činnost centra a přichystali zajímavé akce.

Den dětí

1.6.2011  15:00 hod

Tak už je tu červen, měsíc zasvěcený dětem, jak napovídá hned jeho první den – Den dětí. Také mateřské centrum KAŠ PÁRKOV chtělo dětem nadělit něco pěkného k jejich svátku. Kašpárkovské maminky se proto rozhodly uspořádat ve středu 1. června akci s názvem „DĚTSKÝ DEN”, tentokrát na téma POVOLÁNÍ NAŠICH MAMINEK A TATÍNKŮ.

 Toto dětské odpoledne plné úkolů se odehrávalo v zámeckém parku.

Na děti čekalo 8 stanovišť ,na nichž na ně čekali- zedník, zahradník, rybář, paní učitelka, sportovec, popelář,

 paní doktorka a kuchařka. Každý z nich se staral o to, aby si děti vyzkoušely činnosti, které s jejich povoláním

souvisejí. A tak děti stavěly věže, chytaly ryby, sázely fazolky, namáhaly hlavičky u tabule, běhaly, házely, lezly, ale také třeba koulely popelnice, třídily odpad, ošetřovaly nemocného medvěda nebo vařily. Po splnění všech úkolů  a získání razítek, čekaly na děti pěkné odměny. Za ty bychom chtěly poděkovat hlavně firmě Thermona, spol.s.r.o. Účast dětí byla vysoká, což nás potěšilo, a dokonce ani nepřízeň počasí ve formě silnější dešťové přeháňky děti neodradila a ty pokračovaly směle dál v plnění úkolů.

Myslím, že odpoledne se nám všem vydařilo a všichni byli spokojení – od těch nejmenších dětí, přes školáky až po rodiče. Touto cestou chci poděkovat nejen všem, kteří se aktivně podíleli na přípravě akce, ale také všem dětem za to, že byly tak šikovné a všechna povolání pěkně zvládly.

Lucie Švecová

Táta dneska frčí

5.6.2011  14:00 hod

Den otců se slaví už sto let téměř na celém světě. V Německu, Austrálii nebo USA, kde jej založila Sonora Smart Dodd, která chtěla vzdát hold svému otci, který ji se čtyřmi dalšími sourozenci vychoval po smrti jejich matky. Svátek připadl na třetí týden v měsíci červnu. V Česku se zatím Den otců moc neslaví, ale co není, může být. Mateřské centrum Kašpárkov funguje v Rosicích teprve prvním rokem a snaží se nabídnout maminkám nejen hry, pohybové aktivity a hlídání dětí,  ale i akce pro celou rodinu. I já se jako novopečená maminka snažím přidat ruku k dílu. Dočetla jsem se o zapojení českých měst do kampaně Táta dneska frčí a nápad na akci byl na světě. Správný otec zastává v rodině stejnou funkci jako matka. Tak proč to neocenit a neuspořádat tatínkům oslavu :-). A tu jsme se my maminky z MC Kašpárkov pokusily uspořádat. Veškeré dovádění a řádění tatínků maminek a dětí proběhlo 5. června na rosickém koupališti a kuželně. Na nedělní odpoledne si posvítilo sluníčko a k návštěvě akce tak vylákalo kolem tří stovek účastníků. Hned u vstupu pro děti bylo připravené překvapení v podobě dětských omalovánek a drobných dárečků od sponzorů, kterým tímto děkujeme. Děti si mohly zaskákat na trampolínách, skákacím hradu nebo se účastnit výtvarných dílen či malování na obličej. Součástí programu bylo i několik krátkých divadýlek, které připravily maminky z Kašpárkova workshop v žonglování, chůdy, skákání v pytli, opičí dráhy a další disciplíny. Adrenalinoví nadšenci se našli na lanových překážkách. V průběhu celého odpoledne probíhaly pro tatínky soutěže, které si tak trošku prověřily jejich dovednosti, ale i paměť. Tatínci soutěžili v přebalování či poznávání vlastních dětí a děti zase třeba v krmení tatínků. Soutěže byly opravdu zábavné a moderátorka Jarka měla co dělat, aby při jejich komentování nevyprskla smíchy.

V průběhu celé akce se prodávaly lístky do tomboly, která nabízela mnoho cen, za než vděčíme opět našim štědrým sponzorům. Mohou mít dobrý pocit z bohulibé investice, neboť získané finanční prostředky budou použity na fungování mateřského centra. Na závěr bych ráda poděkovala těm, kteří se podíleli na organizaci, především všem aktivním maminkám. Veškeré přípravy stíhaly ve svém volném čase a bez nároku na finanční kompenzaci. Tato akce byla první velkou akcí mateřského centra a pevně věřím, že určitě ne poslední! A i kdyby, díky mateřskému centru a přípravě této akce, jsem poznala fajn partu ohromně šikovných a obětavých maminek, které se snaží nejenom plnohodnotně trávit svůj volný čas, ale především udělat něco hezkého pro své děti a jejich tatínky a to rozhodně stojí za to.

Lucie Volánková