Otevíráme Kašpárkovskou zahradu pro veřejnost

15 draha

V pondělí 11.5.2020 může otevřít velká část zařízení, mimo jiné těch, které pracují s dětmi. Přijít tak můžete i do rosického Rodinného centra Kašpárkov. A budete koukat! “V době, kdy muselo mít centrum zavřeno, se kompletně změnila zahrada, brzy se otevře parádní dráha pro RC auta,” popisuje kordinátorka Lenka Urbančíková. A co je na tom úplně nejlepší – vstup není omezen jen pro členy Kašpárkova.

Chápu to dobře, že když mám v Rosicích hodinu času a dítě na krku, můžu přijít?

Ano i ne, zahrada je přístupná veřejnosti, ale jen v době, kdy se najde klíčník, který ji otevře. Naším cílem je, aby zahrada byla otevřena téměř každý den dopoledne i odpoledne a nahrazovala naši hernu v letních měsících. Otevření zahrady vždy operativně píšeme na FB stránky.

Co všechno jste v zahradě udělali?

Minulý rok jsme si dali za cíl posunout zahradu o stupínek výše a nabídnout zábavu i starším dětem, tak jako i naše vlastní děti pomalu odrůstají. Plán byl nahradit dosluhující plastové domečky za nové dřevěné a využít staré kmeny z pokáceného ořechu na vodní hrátky. Nakonec se stavba rozjela tak, že domky máme dokonce dva.

Kasparkov zahrada opr 10

Zmiňovali jsme dráhu pro RC auta.

Po té jsme moc toužili, ale nebylo jisté, jestli se povede. Vznikla renovací chodníčku kolem pískoviště. Napadlo nás to při pohledu na děti, jak závodí na odrážedlech. Nebylo to úplně snadné, ale díky pomoci tatínků jsme dráhu obrousili, dobetonoval se kratší technický úsek. Díky podporovatelům se podařilo sehnat barvu, a tak dostala krásný modrý nátěr. Součástí dráhy bude i časomíra a bude možné pořádat opravdové závody. Prozatím ještě ladíme detaily a podmínky, ale v závodní dny bude dráha dostupná také pro veřejnost. Určitě je potřeba dodat, že vše, co tu teď máme je díky našim dobrovolníkům a firmám z okolí, které ani v době koronaviru nezapomínají pomáhat.

Zahrada se snaží být blízká přírodě…

Snažili jsme se posunout nejen množstvím vybavení, ale také “kvalitou”. Domky jsou ze dřeva a jeden má zelenou střechu. Samotná zahrada má příjemné klima I v horkých dnech. Zeleň a zelené střechy jsou proto dobrý příkladem pro děti i rodiče. Možná vás napadne otázka, proč je dráha modrá. Snahou bylo vytvořit dojem ostrova a vody. Na zahradě je tak vlastně takové malé rosické moře.

17 strecha

Určitá omezení stále přetrvávají, jak se s nimi poperete?

Prostor zahrady je naštěstí velký a umožní dám dodržet aktuální pravidla. Na zahradě máme tekoucí vodu a jen doplníme desinfekce. Proto se také snažíme na zahradu přesunout pravidelné aktivity. Bohužel aktuální nařízení nám nedovolily pořádat letošní Pohádkový les.

V Kašpárkově se tisknou ochranné štíty. Kolik jste jich do světa poslali?

Ano, tiskneme štíty a pomalu se naše počitadlo blíží k číslu 500 kusů. Na začátku šlo hlavně o tisk pro lékaře, obchody. Teď se ale ozývají rodinná centra, školy, školky. Už se pomalu těšíme, až přejdeme opět na tisk kostek pro vláčkodráhu.

Kasparkov zahrada opr 12

Rodinné centrum Kašpárkov

  • Vzniklo v roce 2011, každý týden jej navštíví téměř 120 dětí s doprovodem
  • Myšlenkou bylo vytvořit místo, kde se mohou setkávat rodiče převážně na mateřské či rodičovské dovolené a nabídnout jim smysluplné vyplnění volného času s dětmi a seberealizaci.
  • Pomáhá stávajícím i nově přistěhovaným rodinám navázat nové kontakty a zapojit se tak do života ve městě Rosice. Cílovou skupinou jsou především děti předškolního věku ve věku 0,5 – cca 6 let, jejich sourozenci a rodiče.
  • Nově upravená zahrada hned vedle zámku dříve patřila pod školku, centrum ji má pronajaté a za poslední 4 roky dost prokoukla. Je zde tekoucí voda, elektřina, k dispozici bude dezinfekce.
  • Informace, jak bude zahrada každý den otevřená a o aktivitách centra najdete na webu a FB Kašpárkova

Se svolením Mikroregion Kahan zveřejněno na www.kasparkov.cz

Kudy na kašpárkovskou zahradu